Μετάβαση στο περιεχόμενο
  • 0

Ερωτήσεις για την version 4+


Dimitris_p

Question

Oπως έγραψα σε άλλο θέμα, τελικά το αναβάθμισα το Forum. Όλα πήγαν καλά αλλα λόγο που δεν εχω δουλέψει την 4 version σχεδών καθόλου εχω ορισμένες απορίες - ερωτήσεις.

Το πρώτο που θέλω να ρωτήσω είναι. Γιατί όταν σε ένα forum που εχει περιγραφή αυτή την βγαζει κανονικά κάτω από τον τίτλο αλλά όταν εχει sub forums την πάει κάτω στο τέλος? Είναι κάποια ρύθμιση να κάνω η ειναι κάποιο bug?

Δείτε φώτο. Η μια ειναι χωρείς και η δεύτερη ειναι με subs και φαίνεται άσχημο.

 

Καταγραφή1.PNG

Καταγραφή2.PNG

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Έτσι δουλεύει γενικά δεν είναι κάποιο bug. Αν θέλεις να το αλλάξεις μπορείς πολύ εύκολα μέσο του template forumRow.

Επιλέγεις από αριστερά Customization > Appearance > Themes, στο θέμα που θέλεις να κάνεις την αλλαγή επιλέγεις το σήμα </> (Edit HTML and CSS).

Στην σελίδα που θα σου ανοίξει θα δεις αριστερά τα Templates και σε ξεχωριστό tab τα CSS, στην αναζήτηση των Templates πληκτρολογείς forumRow όπου το συγκεκριμένο Template το βρίσκεις κάτω από τα forums > front > index > forumRow.

Αφόσον έχεις ανοίξει το template forumRow, βρίσκεις τα:

			{{if $forum->hasChildren()}}
				<ul class="ipsDataItem_subList ipsList_inline">
					{{foreach $forum->children() as $subforum}}
						<li class="{{if \IPS\forums\Topic::containerUnread( $subforum )}}ipsDataItem_unread{{endif}}">
							<a href="{$subforum->url()}">{{if \IPS\forums\Topic::containerUnread( $subforum )}}<span class='ipsItemStatus ipsItemStatus_tiny {{if !\IPS\forums\Topic::containerUnread( $subforum ) && !$subforum->redirect_on}}ipsItemStatus_read{{endif}}'><i class="fa fa-circle"></i></span>&nbsp;{{endif}}{$subforum->_title}</a>
						</li>
					{{endforeach}}
				</ul>
			{{endif}}
			{{if $forum->description}}
				<div class="ipsDataItem_meta ipsType_richText ipsContained">{$forum->description|raw}</div>
			{{endif}}

και τα αντικαθιστάς με τα:

            {{if $forum->description}}
                <div class="ipsDataItem_meta ipsType_richText">{$forum->description|raw}</div>
            {{endif}}
            {{if $forum->hasChildren()}}
                <ul class="ipsDataItem_subList ipsList_inline ipsClearfix">
                    {{foreach $forum->children() as $subforum}}
                        <li class="{{if \IPS\forums\Topic::containerUnread( $subforum )}}ipsDataItem_unread{{endif}}">
                            <a href="{$subforum->url()}">{$subforum->_title}{{if \IPS\forums\Topic::containerUnread( $subforum )}} <span class='ipsItemStatus ipsItemStatus_tiny {{if !\IPS\forums\Topic::containerUnread( $subforum ) && !$subforum->redirect_on}}ipsItemStatus_read{{endif}}'><i class="fa fa-circle"></i></span>{{endif}}</a>
                        </li>
                    {{endforeach}}
                </ul>
            {{endif}}

Έτσι η περιγραφή θα παραμείνει σε κάθε κατηγορία κάτω από τον τίτλο της, είτε αυτή έχει υπό-κατηγορίες είτε όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω αργότερα. Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Το ipb εχει ενσωματωμένο σύστημα οπως είχε το vbulletin για να κάνω δική μου μετάφραση στα ελληνικά? Kαι που πρέπει να πάω για να ξεκινήσω? Για αρχή θέλω μόνο οτι αφορά το forum τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Θέλω να κάνω δοκιμές σε μηνύματα μαιλ κ.τ.λ.π αλλά θέλω το forum να στέλνει μόνο σε μένα μαιλ και όχι σε όλα τα μέλη. Υπάρχει αυτή η ρύθμιση κάπου? 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Για την μετάφραση. Μπορείς να φτιάξεις ένα νέο γλωσσικό πακέτο για μετάφραση επιλέγοντας από τα αριστερά, Customization > Languages. Στην συνέχεια πατάς +Create New και στο αναδυόμενο παράθυρο συμπληρώνεις/επιλέγεις τα απαραίτητα για την νέα γλώσσα. Εφόσον δημιουργηθεί επιλέγεις το Translate (σηματάκι του πλανήτη) και συμπληρώνεις τις ανάλογες φράσεις των ελληνικών στο πλαίσιο δεξιά που είναι κενό.

Επίσης υπάρχει και η δυνατότητα της απευθείας μετάφρασης που μπορεί να γίνει επιλέγοντας στην σελίδα Languages > επάνω δεξιά Translation Tools > ON το Quick Translating. Με αυτόν τον τρόπο, στο forum πατώντας διπλό κλικ επάνω σε μια φράση, ανοίγει το text box που μπορείς να επεξεργαστείς την συγκεκριμένη φράση.

Για τα email. Πηγαίνεις, System > Settings > Email Settings, στην σελίδα αυτή θα δεις επάνω δεξιά το Test Settings, το επιλέγεις και στο αναδυόμενο παράθυρο σου δίνει τις επιλογές για να στείλεις δοκιμαστικό email σε όποια διεύθυνση θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ευχαριστω. Δηλαδή θα στελνει μαιλ μόνο σε όποια διεύθυνση δηλώσω ετσι? Έκανα και της αλλαγες στα 3  tampletes με τον κώδικα και οκ δούλεψε μια χαρά. :D

Edit, για τα μαιλ μάλλον δεν καταλαβες τi θέλω. Όταν γράψω ένα μηνυμα κάπου στο forum, δεν θέλω να σταλεί σε όλα τα μέλη σε όσα το παρακολουθούν δηλαδή αλλα μόνο σε μένα σαν admin. Αυτό που μου είπες νομιζω ειναι κάτι άλλο? 

Edited by Dimitris_p
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ναι, έχεις τις επιλογές να ορίσεις για δοκιμαστική αποστολή το email του αποστολέα, του παραλήπτη, το θέμα και το κείμενο που θα σταλεί.

τρία templates? ένα χρειάζεται μόνο, το forumRow

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ναι αλλα εχω ανεβάσει 3 διαφορετικά θέματα και το άλλαξα σε όλα!

Γιάννη δεν θέλω μέσα από το admin να κανω δοκιμές. Θέλω να κανω απ ευθειας από το forum να γράφω σαν μέλος δηλαδή. Kκατάλαβες τώρα τι θέλω να κανω? 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ααα οκ!! Ναι, η επεξεργασία γίνετε για κάθε θέμα ξεχωριστά :)

Τώρα νομίζω ότι κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις, νόμιζα ότι θέλεις να στείλεις δοκιμαστικά emails μέσα από το ACP για να δεις αν δουλεύουν σωστά οι αποστολές όσο αφορά γενικά το σύστημα.

Για τα notifications το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φτιάξεις ένα νέο (δοκιμαστικό) forum (όπως υπάρχει εδώ το "Δοκιμαστικές Δημοσιεύσεις - Test Posting Messages") και να το κάνεις να μπορεί κάποιο μέλος να δημιουργεί θέματα αλλά τα υπόλοιπα μέλη να μην βλέπουν των άλλων εκτός από τους διαχειριστές/συντονιστές, έτσι θα μπορέσεις ως απλό μέλος να συνομιλήσεις προσωπικά με κάποιον διαχειριστή/συντονιστή μέσο δημοσιεύσεων και οι ειδοποιήσεις να έρθουν στους λογαριασμούς αυτούς χωρίς να βλέπει κανένας άλλος, βέβαια αυτό μπορεί να γίνει και με το σύστημα των προσωπικών μηνυμάτων (ΠΜ).

Αυτό μπορεί να γίνει κατά την δημιουργία ενός νέου forum ή στην επεξεργασία κάποιου, στην πρώτη καρτέλα "Forum Settings" στην ενότητα "Permissions" ενεργοποιείς το Users without read permission can open forum?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα οκ αυτό με τα μαιλ θα το κανω με ένα νέο forum για δοκιμές, απ ότι θυμάμαι το vbulletin είχε επιλογή να μην στελνει μαιλ.

Μια άλλη ερώτηση. Όταν ανεβάζω ένα xml για θέμα εχει οριο τα 2mb. Έχω βρει ένα xml που ειναι 2,05 και δεν το ανεβάζει βγαζει σφαλμα. Αυτό ειναι οριο από την php και πρέπει να το πω στον host η ειναι ρύθμιση από το admin? 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
49 minutes ago, Dimitris_p said:

Καλημέρα οκ αυτό με τα μαιλ θα το κανω με ένα νέο forum για δοκιμές, απ ότι θυμάμαι το vbulletin είχε επιλογή να μην στελνει μαιλ.

Μια άλλη ερώτηση. Όταν ανεβάζω ένα xml για θέμα εχει οριο τα 2mb. Έχω βρει ένα xml που ειναι 2,05 και δεν το ανεβάζει βγαζει σφαλμα. Αυτό ειναι οριο από την php και πρέπει να το πω στον host η ειναι ρύθμιση από το admin? 

Καλημέρα,

Αυτο έχει να κάνει με την εταιρία που είσαι.

Αν έχεις Cpanel η Plesk μπορείς να το αλλάξεις (αν το επιτρέπει).

Screenshot_1.png.46c18cceb55f7c37de6bd8b5d7fb1311.png

 

Screenshot_2.thumb.png.0db53f1d3b2d733bbf9d9c706b2c1026.png

 

Screenshot_3.thumb.png.1a9b7f5c9a4f255bdeb3a6ad5226ed72.png

και κανεις αποθηκευση

Μπορεί να έχει και MultiPHP INI Editor

Screenshot_1.png.cb38efb292fb73360f0d3549a415ae5f.png

 

Screenshot_4.thumb.png.5b4e2f576fdf27a9da994e9659f1bbb4.png

 

Screenshot_5.thumb.png.f23767e1d35ee199ebddd2a0fd787a9f.png

και κανεις αποθηκευση

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σας εχω ζαλίσει μάλλον αλλα εχω άλλη μια ερώτηση! Δεν βλέπω αριστερά στο προφίλ μου εδώ στο forum ένδειξη για το αν είμαι συνδεδεμένος η όχι. Το ίδιο βλέπω να μην υπάρχει ούτε εδώ στο ipb.gr. Είναι κάποιο πρόσθετο που πρέπει να κατεβάσω η ειναι ρύθμιση? 

Edited by Dimitris_p
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία εξαρχής αλλά μπορεί να προστεθεί με το παρακάτω πρόσθετο:

https://invisioncommunity.com/files/file/7853-online-indicator/

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Oκ θα το κατεβάσω αργότερα γιατί ειναι επι πληρωμή.

Το μέγεθος του αρχείου που ανεβάζουμε στο μηνυμα από που αλλάζει γιατί ειναι μόλλεις 0.24mb? Και αυτό από την php η ειναι από το admin? 

 

Καταγραφή.PNG

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Το πρόσθετο είναι δωρεάν για κατέβασμα δεν είναι επί πληρωμή.

Το όριο upload των attachments μπορείς να το αλλάξεις σε κάθε usergroup ξεχωριστά στην καρτέλα Content > Uploads > Maximum storage space per item of content: Λογικά στο δικό σου θα δείχνει 245,76kb, μπορείς να το ορίσεις απεριόριστο επιλέγοντας το Unlimited ή να το ανεβάσεις σε kb, για να μετατρέψεις παράδειγμα mb σε kb χωρίς πολλά πολλά δες εδώ :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Oκ το θέμα με τα αρχεία το αλλαξα. Γιάννη σχετικά με την μετάφραση, το αρχείο που θα δημιουργηθεί θα ειναι σε utf8 που εχω την βάση η δεν εχει σχέση? Δεν θέλω να εχω πρόβλημα στα ελληνικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Εφόσον θα επιλέξεις ελληνικά στην νέα μετάφραση και η βάση σου είναι σε UTF-8 τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

lang_edit.thumb.png.1522d5f50a7527f672b3cdd1428768e9.png

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σήμερα παρατήρησα το εξης. Στο forum δεξιό που δειχνει το μέλος που εχει γράψει το τελευταίο μήνυμα αλλα και γενικό σε όλο το forum, σε ορισμένα μέλη που δεν έχουν φωτογραφία στο προφίλ τους, εμφανίζει μια το ipb με χρώμα και το αρχικό απ το user. Σε ορισμένα αλλα μέλη όμως που και εκεί δεν υπαρχει φώτο μου βγαζει σκέτο το user. Είναι φυσιολογικό αυτό? Είναι τίποτα ρυθμιση? Λέτε να μην πήγε κάτι καλά στο upgrate? 

 

Καταγραφή.PNG

Edited by Dimitris_p
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα. Άκυρη η ποιο πάνω ερώτηση, διορθώθηκε μόνο του το προβλημα. Μάλλον δεν είχαν τελειώσει όλες οι διεργασίες. 

Θέλω να ρωτήσω τα στατιστικά οπως υπαρχουν εδώ κάτω στο τέλος του forum πως μπορώ να τα ενεργοποιήσω και εγω? Δεν μου δίχνει τίποτα..

 

statistika.png

 

Θέλω να ρωτήσω και για το Online Indicator Στα κoκκινο τι πρέπει να βάλω γιατι δεν καταλαβαινω? Όνομα εικονιδίου? link? πρέπει δηλαδή να ψάξω να βρω εικονίδια δεν τα περνάει το xml?

online.png

Ακυρο το τελευταίο. εκανα μεγέθυνση την φώτο από το mod και είδα οτι έπρεπε να γράψω ενα όνομα. Αλλα απορώ με ορισμένους γιατί δεν βάζουν οδηγίες? O.o Τόσο δύσκολο ειναι να γράψουν 2 λόγια για το mod. 

Edited by Dimitris_p
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα. Αυτό με την εγγραφή σε ειδοποιήσεις που βγάζει που υπάρχει εδώ αλλα και σε αλλα site μπορώ να το ενεργοποιήσω από το admin η ειναι κάποιο πρόσθετο? 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 06/10/2017 at 10:34 AM, Dimitris_p said:

Θέλω να ρωτήσω τα στατιστικά οπως υπαρχουν εδώ κάτω στο τέλος του forum πως μπορώ να τα ενεργοποιήσω και εγω? Δεν μου δίχνει τίποτα..

statistika.png

Υπάρχει ένα πρόσθετο που το κάνει να φαίνεται όπως εδώ: General Statistics Widget

5 hours ago, Dimitris_p said:

Καλημέρα. Αυτό με την εγγραφή σε ειδοποιήσεις που βγάζει που υπάρχει εδώ αλλα και σε αλλα site μπορώ να το ενεργοποιήσω από το admin η ειναι κάποιο πρόσθετο? 

Μπορείς να προσθέσεις ένα screenshot? δουλεύω με την Αγγλική ορολογία και δεν κατάλαβα ποιο εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αυτό εδώ ρωτάω Γιαννη. Και αυτές οι ειδοποιήσεις απο που ρυθμίζονται το τι θα στέλνει δηλαδή και τέτοια? 

 

 

Καταγραφή.PNG

Edited by Dimitris_p
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αυτό λέγετε Push Notifications, αν επιτραπεί σε ειδοποιεί σε πραγματικό χρόνο μέσα στο forum όταν υπάρχει για παράδειγμα κάποια νέα απάντηση σε ένα θέμα που παρακολουθείς ή ένα προσωπικό μήνυμα ή οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα αφορά τον λογαριασμό σου όσο υπάρχει ανοιχτό το forum στην καρτέλα του browser. Οι επιλογές των ειδοποιήσεων για τον λογαριασμό σου συγκεκριμένα μπορούν να αλλάξουν από τις ρυθμίσεις στην επιλογή Notification. Για να προεπιλέξεις ποιες θα είναι αυτές σε κάθε νέο μέλος: ACP > Members > Member Settings > Notifications

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Oκ αυτό με της Notifications το βρηκα. Είχα δει αυτές της ρυθμίσεις αλλα η επιλογή Notification List δεν ήξερα ότι ήταν γι αυτόν τον λόγο.

Μια ερώτηση για την μετάφραση, Υπάρχουν λέξεις που στα αγγλικά περιέχουν χαρακτήρες οπως πχ αυτή ({# [1:post][?:posts]}) Κατά την μετάφραση εκτός την λέξη πρέπει να μεταφέρω και τους χαρακτήρες οπως ειναι η δεν χρειάζεται? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. | Terms of Use