Μετάβαση στο περιεχόμενο
  • 0

On line χρήστες


Dimitris_p

Question

Δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο στο δικο μου forum αυτό. Γιατί όταν πάω στο admincp βλεπω πχ online χρήστες 10 και την ίδια ακριβως στιγμη από το forum μου διχνει 80? Είναι φυσιολογικό αυτό? και τέλος πάντων η σωστή ένδειξη ποια ειναι τελικά? 😗

Link to comment
Share on other sites

18 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Πιθανότατα να σε επισκέπτονται μποτάκια ή μηχανές αναζήτησης που στις περισσότερες περιπτώσεις συμβαίνει όταν έχει λήξει η άδεια και δεν υπάρχει η προστασία "Spam Defense" της IPS.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, υπάρχουν κάποια πρόσθετα που μπορούν να αντικαταστήσουν την ενσωματωμένη λειτουργία "Spam Defense" της IPS, παραδειγματικά στο marketplace υπάρχει ένα που βρήκα με μια γρήγορη αναζήτηση: https://invisioncommunity.com/files/file/7706-anti-spam-ips4/ και στην επίσημη σελίδα του Stop Forum Spam ένα πρόσθετο για την IPS4: https://www.stopforumspam.com/mods#link_ipb. Να σημειώσω ότι δεν μπορώ να φέρω άποψη για τα εν λόγο πρόσθετα καθώς δεν τα έχω δοκιμάσει.

Σε αντίθετη περίπτωση ίσως και να χρειάζεται κάποια προστασία από μεριάς server. Σε δικά μου server setup δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια θέματα ακόμα και σε εγκαταστάσεις με ληγμένη άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Θα δοκιμάσω ενα από τα 2.Αν και μου κάνει εντύπωση γιατί αν ειναι bot γιατί στο gogle analytics μου τα εμφανίζει σωστά. Μονο στο ipb μου βγαζει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλή χρονιά!

Το πρωτο που δοκιμασα δεν ειναι δωρεαν χρειάζεται εγγραφη στο site του. Το stopforumspam το έβαλα αλλα δεν είδα καμιά βελτίωση. Πολλές ip που βλεπω ειναι του τύπου    crawl5.bl.semrush.com

Είναι spam τελικά? 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Aυτο το προβλημα με τα στατιστικα με εχει τρελάνει. Δεν αρέσει σε μένα ούτε στα μέλη. Άλλα να βλεπω στην μια οθονη αλλα στην αλλη την ίδια χρονική στιγμή? Πως γινετε αυτό? 

Στο κάτω μέρος του forum τα στατιστικα μου δειχνουν λάθος ενδείξεις. Συνδεδεμένοι 1 μέλος - και 8 επισκεπτες.Απο κάτω μου εμφανίζει 3chrome - 2googlebot - 72 από facebook.Σύνολο η μια ένδειξη 9 και η δεύτερη 77.Και όταν πατήσω το όλη η λίστα εμφανίζει 168..... Και οι επισκεπτες ειναι σχεδων οι διπλάσιοι στο όλη η λίστα και όχι μόνο 8.

Δε ξέρω τι να κάνω......και ποιο να υπολογίζω σαν σωστό.😤

1.png

 

2.png

 

Edited by Dimitris_p
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Είχα παρόμοιο θέμα, τελικά έφταιγε το scene που είχα προσθέσει, προσπάθησε να προσθέσεις κάποιο άλλο ή να φτιάξεις ένα εκ νέου.

 

Σε εμένα δεν επέπτρεπε να προσθέσω menu στην αρχική σελίδα και δεν επέτρεπε να στείλουν μήνυμα στο Chatbox, άλλαξα το Scene και αμέσως έφτιαξε ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
32 λεπτά πριν, Dick said:

Είχα παρόμοιο θέμα, τελικά έφταιγε το scene που είχα προσθέσει, προσπάθησε να προσθέσεις κάποιο άλλο ή να φτιάξεις ένα εκ νέου.

 

Σε εμένα δεν επέπτρεπε να προσθέσω menu στην αρχική σελίδα και δεν επέτρεπε να στείλουν μήνυμα στο Chatbox, άλλαξα το Scene και αμέσως έφτιαξε ;) 

Οταν λες scene??? τι ακριβώς θες να πεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μπα δεν φταίει το θέμα το παρουσιάζει ακόμα και με το default. Το εχω αποφασίσει ότι τέλος το ipb για μένα. Κάνω δόκιμες να μεταβώ σε άλλο με ιδιες δυνατότητες στο xenforo.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 hour ago, Dimitris_p said:

Μπα δεν φταίει το θέμα το παρουσιάζει ακόμα και με το default. Το εχω αποφασίσει ότι τέλος το ipb για μένα. Κάνω δόκιμες να μεταβώ σε άλλο με ιδιες δυνατότητες στο xenforo.

Δημήτρη, λόγο εμπειρίας και χωρίς να θέλω να φανώ υπερόπτης, αν γυρίσεις πάλι στην IPS θα κάνουμε πως δεν διαβάσαμε το <<Το εχω αποφασίσει ότι τέλος το ipb για μένα.>> :P 

Παρόλα αυτά, σου εύχομαι να πας καλά με το xenForo :)  

Link to comment
Share on other sites

  • 0

To ipb καλό δεν λέω το εχω αρκετά χρόνια αλλα για μένα και στα 3 site που το τρέχω εχω 2 σοβαρά προβλήματα.

Λάθος στατιστικα και το δεύτερο είναι οτι δεν υπαρχει πρόσθετο που να διχνει πόσα μέλη - επισκεπτες - boots διαβάζουν την δεδομένη στιγμη ένα θέμα - μηνυμα. Γι αυτά τα 2 θέματα η ομάδα μου, μου έκανε παράπονα από την πρώτη στιγμη που έβαλα το ipb και δικαιολογημένα.

Οτι αφορα το δεύτερο το υποστηρίζει ακόμα και το άθλιο smf αλλα όχι το ipb. Στο xenforo και τα 2 που αναφέρω λειτουργούν κανονικά. Το να μην γνωρίζει ένας admin ποιο - ποια θέματα μηνυματα στο forum διαβάζονται και από ποιους, δεν είναι και ότι καλύτερο.

satl.png

Edited by Dimitris_p
Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 hour ago, Dimitris_p said:

To ipb καλό δεν λέω το εχω αρκετά χρόνια αλλα για μένα και στα 3 site που το τρέχω εχω 2 σοβαρά προβλήματα.

Λάθος στατιστικα και το δεύτερο είναι οτι δεν υπαρχει πρόσθετο που να διχνει πόσα μέλη - επισκεπτες - boots διαβάζουν την δεδομένη στιγμη ένα θέμα - μηνυμα. Γι αυτά τα 2 θέματα η ομάδα μου, μου έκανε παράπονα από την πρώτη στιγμη που έβαλα το ipb και δικαιολογημένα.

Οτι αφορα το δεύτερο το υποστηρίζει ακόμα και το άθλιο smf αλλα όχι το ipb. Στο xenforo και τα 2 που αναφέρω λειτουργούν κανονικά. Το να μην γνωρίζει ένας admin ποιο - ποια θέματα μηνυματα στο forum διαβάζονται και από ποιους, δεν είναι και ότι καλύτερο.

satl.png

Το ότι για εσένα αυτά τα 2 προβλήματα είναι σοβαρά θα το θεωρήσω σεβαστό, αλλά θα πρέπει να θεωρήσεις εξίσου σεβαστό το γεγονός ότι τρέχοντας μια έκδοση nulled ποτέ δεν ξέρεις τι προβλήματα μπορεί να σου δημιουργήσει, ιδικά όταν μιλάμε για την IPS, αυτό είναι δεδομένο για όλα τα scripts, κακά τα ψέματα.

Πέρα από αυτό, για το πόσα μέλη διαβάζουν ένα θέμα (μέσα στο θέμα) υπάρχει ενσωματωμένη λειτουργία (όπως μπορείς να δεις κι εδώ) που δείχνει ποιος διαβάζει την παρούσα στιγμή το θέμα που είσαι μέσα, "σέρνοντας" το widget Recently Browsing στην θέση που θέλεις. Υπάρχει και πρόσθετο στο Marketplace που δίνει extra επιλογές για την λειτουργία αυτή: https://invisioncommunity.com/files/file/9470-users-viewing-topics/.

Screenshot4.PNG.c73b40b577348696c2c70335

Για περισσότερα στατιστικά υπάρχει ιδική ενότητα στην πλαϊνή μπάρα του ACP (Statistics) που μπορείς να δεις την κίνηση της κοινότητας. Για περισσότερα και αναλυτικότερα στατιστικά υπάρχει πρόσθετο που αναπτύσσει με πολύ ωραίο τρόπο την λειτουργία αυτή: https://invisioncommunity.com/files/file/8690-advanced-stats/.

Ίσως να μου διαφεύγει κάποιο άλλο πρόσθετο στο Marketplace μιας και υπάρχει πολύ μεγάλη γκάμα.

Τέλος, θα τονίσω πάλι ότι, ο συνδυασμός nulled έκδοσης IPS με outdated addons/widgets/themes είναι ο χειρότερος συνδυασμός που δημιουργεί πολλά προβλήματα, ασχέτως πιο commercial forum software τρέχεις αν δεν είσαι σε κάποιο advance επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Το συγκεκριμένο πρόσθετο που αναφέρεις το εχω δοκιμασει, αλλα δεν κάνει αυτό που θέλω. Αυτό δείχνει απλά πόσοι διαβάζουν ένα θέμα σαν σύνολο και τίποτα άλλο. Αυτό που εχω ποστάρει που ειναι από το smf, δείχνει ακόμα και μέσα στο ίδιο το θέμα το σύνολο όλων που το διαβάζουν δηλαδή μέλη - επισκεπτες - bots και τέλος δείχνει και τα users αναλυτικά.

Aλλο ένα που υπαρχει στο ipb ειναι αυτό εδώ το οποίο ομως αυτό δείχνει μόνο ποια μέλη (δεν δείχνει επισκέπτες bots) έχουν διαβάσει ένα θέμα και όχι σε live μορφή.

topic.png

Αυτό που ζητάω το εχω ψάξει καιρό τώρα και σιγουρα για ipb δεν υπάρχει. Αυτό που θέλω ειναι όχι μόνο εγω αλλα και στα μέλη που θα δώσω εγω πρόσβαση πχ η ομάδα του forum να μπορεί να δει και αυτή τα στατιστικά. Το αν οφείλετε στην nulled τα λάθος στατιστικα δεν ξέρω. Παντως και με όλα τα πρόσθετα off πάλι λάθος βγαζει.

Tα παρακάτω ειναι από το xenforo, ένδειξη live που αλλάζει σε κάθε ανανέωση και στην πάνω μεριά το θέματος σαν σύνολο, αλλα και στην κάτω μεριά του αναλυτικά.

 

xen2-kato.png

xen1.png

 

Edited by Dimitris_p
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μπα καμιά σχέση. Αυτο εμφανίζεται μόνο στην αρχικη σελίδα του forum και δείχνει μόνο τα μέλη, επισκεπτες κ.τ.λ.π οχι.

Εγώ εχω βρει το παρακάτω που εμφανίζει μεν όσα θέλω αλλά και αυτό εμφανίζεται μόνο στην αρχικη και όχι σε θέματα - μηνύματα καθώς και ότι εχει λανθασμένες ενδείξεις.Πχ τώρα δέιχνει 58 επισκεπτες και αν κάνεις κλικ στην λίστα βγαζει πάνω από 200, άντε τώρα βγάλε συμπεράσμα! 

online.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. | Terms of Use