Μετάβαση στο περιεχόμενο

2 περίεργα προβλήματα με το forum


Dimitris_p

Recommended Posts

Εχω 2 προβλήματα που ανακάλυψα πριν μέρες αλλα δεν θυμάμαι να εχω πειράξει κάτι εγω και να έγιναν. 

Το πρώτο ειναι ότι αφού τα δικαιώματα τα εχω ορίσει σωστά, παρόλα αυτά δινει πρόσβαση σε επισκέπτες να ανοίξουν νέο θέμα βγάζοντας αυτό το μήνυμα.

http://ipb.png

Το δεύτερο ειναι οτι εχει αλλαξει η εμφάνιση όλου του forum μόνο στους επισκεπτες που αντί να δουν όλο το περιεχόμενο, βλέπουν το παρακάτω.

http://ipb.png

Τι μπορεί να εχει γίνει? 😐

Edited by Dimitris_p
Link to comment
Share on other sites


1. Είναι σχετικά νέα λειτουργία της IPS που επιτρέπει στους επισκέπτες να απαντούν σε θέματα της κοινότητας. Μπορεί να απενεργοποιηθεί πηγαίνοντας: ACP > System > Settings > Posting > Καρτέλα General > Πεδίο Posting > Post Before Registering > Επέλεξε "Disabled" και αποθήκευσε την αλλαγή. 

2. Δεν κατάλαβα ακριβώς που είναι το πρόβλημα. Εννοείς στην πλαϊνή μπάρα που υπάρχει το πρόσθετο Sidebar Forums μόνο για τους επισκέπτες; Αν είναι αυτό, απλά αφαίρεσε το δικαίωμα από την ομάδα των επισκεπτών στο να βλέπουν το συγκεκριμένο πρόσθετο ή αν δεν θέλεις να εμφανίζετε σε καμία ομάδα, απλά αφαίρεσε το, από το σημείο που το έχεις προσθέσει.

Link to comment
Share on other sites


Γιαννη σχετικά με το δεύτερο, το πρόβλημα ειναι ότι εμφανίζει μόνο την πλαϊνή μπάρα στους επισκέπτες και οχι το forum. Της μπάρες και όλα τα widget τα εχω απενεργοποιήσει. Το πρόσθετο αυτό που λες δεν το εχω εγκαταστήσει. 

Edited by Dimitris_p
Link to comment
Share on other sites


Ναι, έχεις δίκιο, δεν είναι το πρόσθετο που έγραψα αν και μοιάζει πολύ με αυτό που έχεις. Το μόνο που μπορεί να περάσει από το μυαλό μου είναι ότι έχει μείνει το συγκεκριμένο block στην πλαϊνή μπάρα με δικαιώματα μόνο για τους επισκέπτες.

Link to comment
Share on other sites


Oνομαζεται sitebar forums και απ οτι βλεπω δεν εχει δικαιωματα για ρυθμιση. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να φταίει? 😐

http://ipb.png

Link to comment
Share on other sites


Αν και στο theme που το είδα δεν μοιάζει ακριβώς με αυτό που έγραψα, τελικά είχα δίκιο και είναι αυτό το πρόσθετο που σου έγραψα στην αρχή..... Πιθανολογώ ότι έχεις παλιά έκδοση και δημιουργεί πρόβλημα. Βγάλτο από την πλαϊνή μπάρα και καλό είναι να το απεγκαταστήσεις ή να το ενημερώσεις με την τελευταία έκδοση.

Link to comment
Share on other sites


Το απενεργοποίησα, το διέγραψα αλλα παλι κάτι βγαζει. Απο πλευρικές μπάρες δεν εχω τίποτα στο forum. Αυτό που βλεπω σαν επισκέπτης τώρα που το πρόσεξα καλύτερα δεν ειναι μάλλον από το sitebar forums καθώς αυτό βγαζει κάτι διαφορετικό. 

Edited by Dimitris_p
Link to comment
Share on other sites


Δημήτρη, κοίταξε στις ρυθμίσεις του Forum (ACP > Community > FORUMS > Settings) στις επιλογές του Forum Settings όσο αφορά το Default forum view μήπως εκεί έχει ορισθεί η επιλογή του Fluid μόνο για τους επισκέπτες.

Αυτή η επιλογή εμφανίζει όλα τα θέματα σε μια στήλη και τις κατηγορίες στην πλαϊνή μπάρα, έτσι όπως ακριβώς φαίνεται τώρα στους επισκέπτες σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


19 ώρες πριν, JoeDer said:

Δημήτρη, κοίταξε στις ρυθμίσεις του Forum (ACP > Community > FORUMS > Settings) στις επιλογές του Forum Settings όσο αφορά το Default forum view μήπως εκεί έχει ορισθεί η επιλογή του Fluid μόνο για τους επισκέπτες.

Αυτή η επιλογή εμφανίζει όλα τα θέματα σε μια στήλη και τις κατηγορίες στην πλαϊνή μπάρα, έτσι όπως ακριβώς φαίνεται τώρα στους επισκέπτες σου.

Ευχαριστω το έφτιαξα, τελικά ήταν το Fluid αλλα δεν θυμαμαι να το επέλεξα εγω. Ίσως με κανένα update άλλαξε? τι να πω. 

Link to comment
Share on other sites


Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. | Terms of Use