Μετάβαση στο περιεχόμενο

4.7.2 PHP 8 Compatibility Scanner


JoeDer
JoeDer
Message added by JoeDer

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ!!!

Recommended Posts

Για όσους τρέχουν την έκδοση 4.7.x και θέλουν να αναβαθμίσουν, καλό είναι πρώτα να σιγουρευθούν ότι ΄έχουν ενεργό όποιο πρόσθετο υπάρχει εγκατεστημένο έτοιμο για αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση ή να περιμένουν να βγάλει νέα έκδοση ο δημιουργό του, διότι μετά την αναβάθμιση η IPS ενσωματώνει έναν μηχανισμό ανίχνευσης όπου αν δεν είναι συμβατό με την έκδοση PHP 8, το κλειδώνει και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Σχετικό θέμα: 4.7.2 PHP 8 Compatibility Scanner [Please read if upgrading from 4.7.1 or below] - Help & Support - Invision Community

Upgrade-Complete- (1).png

Outdated-Overloaded-3rd-Party-Methods.png

Link to comment
Share on other sites


Μετά από λίγες ώρες κυκλοφόρησε μια πρόσθετη διόρθωση της νέα έκδοσης που διορθώνει το μπλοκάρισμα αναβάθμισης των προσθέτων που έχουν χαρακτηριστεί ως κλειδωμένα λόγο του νέου χαρακτηριστικού που ελέγχει αν το εκάστοτε πρόσθετο είναι συμβατό με την έκδοση PHP8.

1-Get-Support.png

2-Upgrade-Invision-Community.png

3-Upgrade-Invision-Community-Done.png

4-Get-Support-PHP8-Scanner.png

Link to comment
Share on other sites


Άλλη μια αναβάθμιση ήρθε σήμερα που κάνει τον ανιχνευτή για την συμβατότητα με την PHP8 λιγότερο ευαίσθητο. Η αναβάθμιση αυτή επηρεάζει κάποια πρόσθετα που θα χρειαστούν αναβάθμιση από τους δημιουργούς τους.

Σχετικό δημοσίευμα: https://invisioncommunity.com/forums/topic/469288-ips-472-final-major-problem/?do=findComment&comment=2906168

Upgrade-Invision-Community.png

IPS-4-7-2-final-major-problem-Page-4-Help-Support-Invision-Community.png

Link to comment
Share on other sites


Καλημέρα, μια ερώτηση. Εγω τρέχω ακόμα την 4.4.10 σε ενα site. Εχω αρκετά προσέθετα ομως. Να προχωρήσω την αναβάθμιση που εχω σκεφτεί να κάνω εδώ και καιρό η να την αφήσω λέτε? 

Link to comment
Share on other sites


2 hours ago, Dimitris_p said:

Καλημέρα, μια ερώτηση. Εγω τρέχω ακόμα την 4.4.10 σε ενα site. Εχω αρκετά προσέθετα ομως. Να προχωρήσω την αναβάθμιση που εχω σκεφτεί να κάνω εδώ και καιρό η να την αφήσω λέτε? 

Τι συζητάς τώρα.... Εδώ δεν τα έχουν ενημερώσει στο Marketplace ακόμα, θα τα βρεις (αν υπάρχουν) στα νουλάδικα; Από τη στιγμή που ενσωματώθηκε το marketplace μέσα στην εκάστοτε εγκατάσταση και αφαιρέθηκε η λειτουργία να κατεβάζεις το αρχείο του εκάστοτε πρόσθετου (για να μειωθεί η πειρατεία) πολλοί αναγκάστηκαν να μείνουν στην 4.4.10 και άλλοι προχώρησαν σε αγορά licence και των πρόσθετων που χρειαζόντουσαν, οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου και καλό είναι να το ξεχάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Εδω (και αφαιρέθηκε η λειτουργία να κατεβάζεις το αρχείο του εκάστοτε πρόσθετου)

Μήπως θες να πεις το ότι ακυρώθηκε το να ανεβάζω αρχεία πρόσθετα εκτός του marketplace? Γατι για το κατέβασμα που αναφέρεις δεν το καταλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites


29 minutes ago, Dimitris_p said:

Εδω (και αφαιρέθηκε η λειτουργία να κατεβάζεις το αρχείο του εκάστοτε πρόσθετου)

Μήπως θες να πεις το ότι ακυρώθηκε το να ανεβάζω αρχεία πρόσθετα εκτός του marketplace? Γατι για το κατέβασμα που αναφέρεις δεν το καταλαβαίνω!

Ναι λάθος μου, εννοούσα ότι μπορούσες να κατεβάσεις το αρχείο από το marketplace μέσα από την IPS μέχρι την 4.4.10 ενώ στις επόμενες εκδόσεις που ενσωματώθηκε το marketplace στην εκάστοτε εγκατάσταση μπορείς να εγκαταστήσεις μόνο μέσα από το ενσωματωμένο marketplace και όχι να κατεβάσεις το πρόσθετο και να το ανεβάσεις στην εγκατάστασή σου. 

Για το ανέβασμα, αν έχεις το αρχείο (App/Plugin/Theme), μπορείς να το κάνεις, δεν την έχουν αφαιρέσει την λειτουργία αυτή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Υπάρχει ενα μήνυμα στο διαχειριστικό που αναφερει το τέλος της PHP 7.4 και απο τον Νοέμβριο δεν θα λαμβάνει ενημερώσεις ασφαλείας. Η  4.4.10 που τρέχω υποστηρίζει την 8? Η θα πάω αναγκαστικά για αναβάθμιση του forum? 

php.png

 

Edited by Dimitris_p
Link to comment
Share on other sites


21 hours ago, Dimitris_p said:

Υπάρχει ενα μήνυμα στο διαχειριστικό που αναφερει το τέλος της PHP 7.4 και απο τον Νοέμβριο δεν θα λαμβάνει ενημερώσεις ασφαλείας. Η  4.4.10 που τρέχω υποστηρίζει την 8? Η θα πάω αναγκαστικά για αναβάθμιση του forum? 

php.png

 

Ή αναβαθμίζεις board και PHP ή μένεις όπως είσαι.

Link to comment
Share on other sites


7 λεπτά πριν, JoeDer said:

Ή αναβαθμίζεις board και PHP ή μένεις όπως είσαι.

Ναι σωστά οι λύσεις ειναι αυτές. Η ερώτησή μου ήταν στο αν η version 4.4.10 μπορεί να δουλέψει στην 8php. Στον server υπάρχει εγκατεστημένη η 8. 

Link to comment
Share on other sites


4 hours ago, Dimitris_p said:

Ναι σωστά οι λύσεις ειναι αυτές. Η ερώτησή μου ήταν στο αν η version 4.4.10 μπορεί να δουλέψει στην 8php. Στον server υπάρχει εγκατεστημένη η 8. 

Την κατάλαβα την ερώτηση γι'αυτό και σου έδωσα αυτή την απάντηση. Για να γίνω ποιο συγκεκριμένος, η IPS 4.4.10 δεν θα δουλέψει με την PHP8.

Link to comment
Share on other sites


Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. | Terms of Use