Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα και lag και error 500


Valantis

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα μεγάλο πρόβλημα και προσπαθώ να βρω λύση.. όταν στέλνω Pm σε κάποιον και πατάω save εκεί κολλάει και λέει Saving και μετά από κάποια λεπτά βγάζει timeout..

αν κανω έπειτα refresh το pm έχει πάει κανονικα στον παραλήπτη..

 

έκανα disable τα extensions και το system check είναι όλα οκ.. και δεν μπορω να καταλαβω γιατί το κάνει αυτό..

 

επίσης σήκωσα ένα test forum από τον ίδιο server ( στο vps μου ) και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.. και το μυαλό μου πάει πως καποιο θέμα θα έχει η database..

 

θα μπορούσατε να βοηθήσετε στο πρόβλημα μου?

Link to comment
Share on other sites


Το κάνει μόνο σε εσένα;

Δοκίμασες με άλλον browser ή με τον ίδιο και εκκαθάριση της cache και των cookies?

Δοκίμασες με το default theme?

Στο system report και error logs έχεις κάποια αναφορά;

 

Link to comment
Share on other sites


Σε ολους το κανει !

Εννοειται πως δοκιμασα !! εκανα εκκαθαριση κανονικα και απο το support tool..

δοκιμασα με default theme!

καμοια αναφορα ουτε error logs ουτε system logs..

 

δεν μπορω να καταλαβω γιατι..

Link to comment
Share on other sites


πιστευω οτι ειναι στην db γιατι σηκωσα ενα forum στο ιδιο host και δεν ειχε αυτο το προβλημα..

 

σας παραθετω ενα screenshot να δείτε γιατι ειναι το μονο που βλεπω στο support tool σαν "προβλημα"

 

716eddf9b2574b20a7fbf359b09519e1.png

Link to comment
Share on other sites


εσβησα εντελως τα applications και τα πεδια απο την db.. τωρα δεν εχω θεμα στο support tool αλλα το προβλημα παραμενει..

 

2fdadb5c8036471ba4a4d10395089ae7.png

 

 

κανει αυτο και κολλαει εδώ:

 

44af4c20ac5245249d23bc873bee11f7.png

 

και αν κανω refresh τοτε έχει σταλθει..

Link to comment
Share on other sites


Έσβησες τα πεδία από την db? δλδ δεν έτρεξες τα queries που σου έβγαλε το pop-up?

 

Πέρα από αυτό το σφάλμα 500 που σου πετάει έχει να κάνει με τον server και οι πιθανότητες μπορεί να είναι πολλές, ποιον web server τρέχεις;

Στο root των αρχείων λογικά θα υπάρχει ένα αρχείο error_log που καταγράφει τα σφάλματα όπως επίσης πρέπει να κοιτάξεις και τα error logs του web server.

Link to comment
Share on other sites


τα ετρεξα πρωτα αλλα τιποτα επειτα τα εκανα disable και τα εσβησα.. τωρα το εχω σε windows μηχανημα με appserv !! ναι τσεκαρα apache logs και καποια mysql logs χωρις να βλεπω errors..

 

το error τελικα ηταν error 504 timeout απο cloudflare αλλα γενικα κανει timeout και αν κανω off το cloudflare δεν ξερω αν ειναι κατι απο το config του php.ini γιατι το δοκιμασα και σε linux vps debian 7 και εχω το ιδιο προβλημα.. αλλα το περοεργο ειναι οτι σε fresh install δεν εχει προβλημα .. :/

Edited by Valantis
Link to comment
Share on other sites


Το error το παρατήρησες μετά την προσθήκη κάποιου plug-in / application ή ξαφνικά εκεί που όλα λειτουργούσαν κανονικά εμφανίστηκε;

Απ' ότι μου είπες έχεις απενεργοποιήσει όλα τα plug-ins - applications και συνεχίζει;

Το μυαλό μου πάει σε κάποιο plug-in ή application που δημιουργεί πρόβλημα όταν δέχεται το request ο Apache.

 

Είναι όλα γενικά up to date?

Link to comment
Share on other sites


οχι γενικα προηλθε απο μεταφορα που εκανε ο συναδελφος νομιζω δεν το ειχα παρατηρησει ποιο πριν.. ναι βγαζοντας Plugins και applications συνεχιζει το προβλημα..

 

το μονο που σκεφτομαι ειναι να κανω support ticket στην ipb να το κοιταξει τι να πω.. :/

Link to comment
Share on other sites


Καλό είναι να ανοίξεις ένα ticket στην IPS και έλεγξε τα στοιχεία στο:

Quote

Stored Access Information

To assist our staff in helping you, provide FTP & AdminCP access details for quicker support request handling. All details are encrypted and treated with strict confidence, and may be removed at any time.

 

να είναι ενημερωμένα αν δεν.

Link to comment
Share on other sites


btw σε ενα Pm που πηγα να δοκιμασω εκει που ειναι εντονο το προβλημα γιατι ειναι και στα topic/posts αλλα δεν αργει τοσο

 

εγραψε στον apache2

 

upstream timed out (110: Connection timed out) while reading response header from upstream,

 

ahm..

Link to comment
Share on other sites


Στο php.ini της PHP ποιά είναι η τιμή του:

max_execution_time

Και στο httpd.conf του Apache ή στο vhost configuration file ποια είναι η τιμή στο:

TimeOut
Link to comment
Share on other sites


Γενικά χρειάζεται ένα καλό performance ο server για να μην καθυστερούν τα requests. Ως προς το θέμα του λογισμικού παίζει ρόλο το μέγεθος της βάσης, τα πρόσθετα που ίσως κάποιο να είναι out of date ή να είναι κακογραμμένο ή να δημιουργεί πρόβλημα σε συνδυασμό με κάποιο άλλο και φυσικά το traffic που έχει η κοινότητά σου.

Link to comment
Share on other sites


Αν θέλεις στήσε ένα stack lamp locally και κάνε κάποιες δοκιμές τοπικά όσο αφορά τον server ή ακόμα και σε ξεχωριστό setup σε κάποιον άλλον VPS, υπάρχουν αρκετοί φθηνοί που μπορείς να παίξεις, για παράδειγμα ένας που μου κάνει σε δοκιμές είναι από Time4VPS.

 

Για κάποιο έτοιμο setup με Nginx προτείνω Centminmod, αν το ψάξεις μπορείς να στήσεις ένα πολύ αξιόλογο setup για τις ανάγκες του IPS, επίσης ίσως φανεί χρήσιμο αυτό το θέμα: Setting up a secure Nginx+PHP-FPM installation for IPS4.

 

:)

Link to comment
Share on other sites


Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. | Terms of Use